سبک زندگیسلامت و پزشکی

پژوهشگران از تاثیر مصرف نمک روی عملکرد سلول‌های ایمنی می‌گویند

پژوهشی جدید به ما دوباره یادآوری می‌کند که چرا باید در مصرف نمک محتاط باشیم. طبق تحقیق مرکز پزشکی مولکولی «Max Delbrück» در آلمان، مصرف غذاهایی مانند پیتزا می‌تواند تاثیر موقت اما چشمگیری روی تعادل انرژی در سلول‌های ایمنی داشته باشد.

همه ما می‌دانیم که مصرف بیش از حد نمک برای سلامتی مضر است، اما به راحتی این موضوع را از یاد می‌بریم و میزان مصرف روزانه نمک را هم دست کم می‌گیریم. به گفته پژوهشگران، بزرگسالان باید روزانه ۵ تا ۶ گرم نمک مصرف کنند، اما با توجه به مصرف چشمگیر غذاهای آماده، مصرف روزانه ما بسیار بیشتر از مقدار توصیه شده است.

این مصرف بیش از حد طبق پژوهش جدید، می‌تواند برای ما دردساز شود، چرا که تعادل انرژی سلول‌های ایمنی را به شدت مختل می‌کند. به گفته محققان، این تاثیر ظاهرا محدود به سلول‌های ایمنی نمی‌شود. علت این موضوع، ارتباط مصرف بالای نمک با کاهش در «آدنوزین تری‌فسفات» (ATP)، حامل انرژی در سلول است.

زمانی که سطح ATP کاهش می‌یابد، سلول‌ها اکسیژن کمتری مصرف می‌کنند و عملکرد آن‌ها مختل می‌شود. در زمینه مصرف نمک، تحقیق جدید به این موضوع پی برده که سدیم بالا می‌تواند در چرخه تنفس تداحل ایجاد کند. کاهش انرژی منجر به بلوغ متفاوت «مونوسیت‌ها» می‌شود.

ATP توسط میتوکندری یا همان نیروگاه سلول تولید می‌شود. پژوهشگران متوجه شده‌اند که مصرف یک پیتزا که اغلب نمک بالایی دارد، می‌تواند برای چندین ساعت میتوکندری را سرکوب کند. خبر خوب این است که چنین تاثیری موقت است، اما اگر فردی در طول شبانه‌روز نمک زیادی مصرف کند، این چرخه چندین بار تکرار می‌شود و خطرات مخصوص به خودش را خواهد داشت.

به علت اینکه ATP توسط میتوکندری تولید می‌شود و میتوکندری در تمام سلول‌های بدن وجود دارد، تاثیر مصرف نمک احتمالا محدود به سلول‌های ایمنی نمی‌شود. بنابراین پژوهشگران باید درباره تاثیر مصرف نمک روی سلول‌های مختلف تحقیق کنند.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
مشاهده بیشتر

علی زمانی

نکسوس نیوز پر ببینده‌ترین مجله‌ی اینترنتی فارسی‌زبان در حوزه‌ی فناوری است نکسوس نیوز بهمن ماه 97 شروع به کار کرد و به منبع اخبار تکنولوژی، مقالات راهنمای خرید، بررسی محصول و مقالات تحلیلی تبدیل شد. نکسوس نیوز مورد اعتمادترین رسانه برای رویدادهای فناوری، بررسی گجت‌ها و پوشش نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای کاربران ایرانی است.نگاه بی‌طرفانه به رویدادهای داخلی و خارجی، نوشتن صریح و ساده و انتقال سریع رویدادها، ارزش‌های تیم صمیمی ما هستند و افتخار داریم که ماه به ماه نه تنها بر شمار مخاطبان ما افزوده شده بلکه نرخ حضور و درگیری شما با مطالب‌مان در قالب بازخوردها و نظرات هم رشدی بی‌وقفه داشته است. بلکه همچنان خواهد کوشید در عصر جدیدی از حیات کشورمان بیشتر و بهتر در قلب رویدادهای فناوری ایران و جهان حضور داشته باشد. با نکسوس نیوز همراه باشید تا با یکدیگر مرزهای جدیدی از حیات مدرن، شفاف و دوستانه دیجیتالی را تجربه کنیم. حالا ما این‌جاییم. آمده‌ایم چشم‌انداز فردا را برای‌تان ترسیم کنیم. با نکسوس نیوز فردای دنیای فناوری برای‌تان روشن‌تر می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
رفتن به نوار ابزار